основні поняття

Як отримати статус міжнародного захисту у Польші? Досить часто ми відзначаємо звернення від іноземців, які не розуміють різницю між статусами біженця, які можна отримати у Польщі та котрим важко зрозуміти та оцінити наявність підстав для подачі заяви для отримання такого статусу. Польський законодавчий механізм дозволяє іноземцю отримати дозвіл на проживання на території Польщі в зв’язку з загрозою життю чи здоров’ю в країні походження. Існує декілька підвидів такого дозволу, і кожен з них регулюється різними законодавчими актами, а саме:

Ustawa z dnia 13 czerwca 2003r. o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej говорить нам як отримати: 

  • Міжнародний захист (Ochrona międzynarodowa) котра в свою чергу поділяється на можливість отримати статус біженця (status uchodżcy) або додаткової охорони (Ochrona uzupełniająca);
  • Інші можливі типи дозволу на перебування (Azyl та охорона тимчасова).

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach регулює:

  • Процес надання дозволу на проживання з гуманітарних причин (Pobyt Humanitarny) та дозволу на толерантне перебування (Pobyt tolerowany). 

В даному розділі ми розглянемо процес надання міжнародного захисту у Польщі, підкажемо, на що звернути увагу та як правильно скласти заяву і ін. Про інші підвиди легалізації за посиланням в кінці статті. 

В основу процесу надання статусу біженця для іноземця покладена Женевська Конвенція, принципом котрої є неможливість повернення до країни виїзду іноземця. А Ustawa o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (далі закон про охорону) чітко надає перелік підстав, за котрих країна може надати такий дозвіл. Оскільки підвиди даного типу охорони міжнародної є взаємопов’язані між собою, то першочергово розглядається можливість надання статусу біженця, при неможливості – наступний крок, аналіз підстав для надання статусу додаткового захисту. В процесі розгляду справи, проводиться оцінка на відповідність підстав для надання статусу біженця для іноземця, котрі прописані відповідно в Законі про Охорону розділ 2 статті:

  • Стаття 13: Підстави для надання статусу біженця: 

Іноземець зазнав переслідувань або має обгрунтовані підозри переслідування в країні походження з причин: расової та/або національної приналежності, релігійних міркувань, політичних поглядів, приналежності до певної соціальної групи. В основу надання додаткового захисту покладені національні правила країни. Під поняттям “Переслідування” варто розуміти нанесення шкоди громадянину через країну походження, або уповноваженими її органами, також ненадання захисту такій особі. Нажаль жодна країна не містить чітко окреслених дій, які можна вважати за переслідування, так само не визначені списком, які саме права людини мають бути порушеня, для надання такій особі статусу біженця, а тому кожна заява розглядається окремо, відповідно зважуючи уповноваженими органами надані докази таких дій,проте пункт 3 та 4 артикулу 13 окреслює параметри, від яких відштовхуються в процесі розгляду заяви.  

  • Стаття 15: Підстави для надання додаткової охорони: 

Коли заявник, не відповідає критеріям для надання статусу біженця, розглядається можливість надання йому статусу додаткової охорони, якщо є докази: смертного вироку та/або вирок страти, катувань, нелюдської та принижуючої гідності поведінки, поважної загрози життю та здоров’ю в наслідок насильства над цивільним населенням, в разі міжнародного або внутрішнього збройного воєнного конфлікту. 

процес надання статусу міжнародного захисту

Зверніть увагу, заяву можна подавати разом з членами родини: дітьми, чоловіком/дружиною. Щодо головних етапів клопотання про надання міжнародного захисту, їх можна розділити на основні 4: 

  1. Звернення до державного органу, з заявою про надання міжнародного захисту;
  2. Розгляд справи, співбесіда з заявником, заповнення анкети або усна відповідь на питання;
  3. Оцінка наявного матеріалу у справі;
  4. Видача рішення через Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Під час розгляду справи, заявник та його родина мають право на соціальну допомогу, а саме: 

  • надання місця для проживання у таборі для біженців;
  • можливість користуватись медичними послугами;
  • отримувати фінансову допомогу. 

На час розгляду справи, паспорт заявника буде вилучено, та надано тимчасове посвідчення особи іноземця, яке дає право легально знаходитись на території Польщі, без права виїзду чи закордонної подорожі. Якщо, заявник знаходиться на території Польщі на підставі тимчасового або постійного дозволу на проживання – паспорт в такої особи не буде забиратись, але і відсутня можливість отримання фінансової допомоги від країни. 

Розглянемо процес отримання міжнародного захисту: 

Де подати заяву? 

  • Безпосередньо на пункті пропуску під час в’їзду до Польщі (є виключення для громадян країн, які не межують кордоном з Польщею) через працівника прикордонної служби; 
  • Через локальне відділення прикордонної службі по місцю проживання іноземця.

Як подати заяву? 

Тільки особисто. Для надання заяви електронно або поштою, перше: необхідно мати profil zaufany, друге: не мати можливості подати заяву особисто (вагітні, інваліди, особи під арештом або на лікуванні і т.д.) 

Для завантаження заяви про надання міжнародного захисту натисніть на посилання: WNIOSEK_O_UDZIELENIE_OCHRONY_MIEDZYNARODOWEJ. Важливо, заяву можна заповнити від імені дружини/чоловіка (тільки при наявності їх письмової згоди на це) та неповнолітніх дітей. При незнанні мови заявник може просити про надання перекладача. 

Заяву приймають в день подачі, але в разі великої кількості таких заяв, і неможливості розпочати цей проце складається протокол про намір прийняти заяву. Уставово термін очікування може доходити до 10 днів, але на практиці можливий і довший термін очікування. Пам’ятайте, на момент подачі заяви перебування заявника повинне бути легальним в країні, а документи діючими. Якщо ж подавати заяву під час нелегального перебування у країні – існує ймовірність затримання такого заявника та утримання його під вартою, або в спеціальному місці для іноземців. 

Для прикладу, в разі подання заяви на статус біженця на підставі політичних поглядів, котрі не співпадають з поглядами влади та її структур, не дає достатніх підстав для надання такого статусу. Іноземець повинен обгрунтувати власні побоювання щодо його переслідування через політичні погляди, а до заяви додати докази, що вляда знає про такі погляди та не акцептує їх. Статус біженця може отримати особа, котра перебуває за межами країни громадянства, та не може через побоювання переслідувань скористатись захистом країни громадянства, або особа без громадянства, що є поза країною ПМЖ. Якщо в процесі розгляду справи, буде доведено, що загроза для іноземця виникла внаслідок дій самого іноземця після його виїзду з країни, в такій ситуації рішенням буде відмовити у наданні міжнародного захисту. 

Отже, насамперед готуємо документи: 

  • Паспорт чи інший документ, що засвідчує особу;
  • Документи, що підтверджують вашу історію (наприклад, свідоцтва про переслідування, погрози, документи про тортури, фотографії, записи, медичні висновки, свідчення інших людей тощо);
  • Докази, що підтверджують, що ви не можете повернутися до своєї країни (наприклад, лист про переслідування, документи, що підтверджують ваш статус, якщо він був на попередньому місці проживання).

Заповнення Wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej

В заяві продубльована інформація з польської мови на англійську та російську. Перед заповненням необхідно перечитати інформацію зі сторінок 19 та 20. Основні пункти інструкції говорять про мову заповнення заяви – польська, необхідність отримати письмову згоду від осіб, котрі будуть вписані до заяви, дані мусять бути розбірливі, написані друкованими літерами у відповідних клітинках, та заповнити треба всі обов’язкові рубрики заяви. 

Структура заяви: Заява складається з кількох розділів. У кожному з них потрібно надати точну інформацію про себе, а також обставини, через які ви просите міжнародний захист.

  1.  Особисті дані. У цьому розділі потрібно вказати дані так, як зазначено у підтверджуючому документі для заявника та осіб, котрі подають заяву з ним. 
  2. Інформація про виїзд з країни походження. Ви повинні вказати: Вид транспорту, назву прикордонного пункту, прописати всі країни, в які ви подорожували до прибуття в Польщу за останні 5 років, тривалість вашого перебування у кожній країні. Чи було у вас раніше отримання візи чи статус біженця в інших країнах?
  3. Деталі про переслідування чи погрози. Цей розділ один із найважливіших. Вам необхідно докладно описати причини, через які ви просите міжнародний захист. Вкажіть: Чому ви покинули свою країну? Які загрози чи переслідування ви зазнавали у своїй рідній країні (за ознакою раси, національності, релігії, приналежності до соціальної групи чи політичних переконань). Коли і де відбувалися ці переслідування. Якщо ви маєте докази, які можуть підтвердити ці обставини, додайте їх до заяви. Прохання можна описати на будь-якій мові, подаючи інформацію про загрозу для безпеки та життя заявника в зв’язку зі збройним конфліктом. Історія Вашого перебування в Польщі. Вкажіть: Дата вашого в’їзду до Польщі. Спосіб в’їзду (наприклад, з візою чи без). Вкажіть, якщо ви подавали на візу чи інші документи у Польщі раніше. Інформація про сім’ю. Вкажіть, якщо ваша сім’я (наприклад, подружжя, діти) також знаходяться в Польщі або якщо ви хочете подати заяву на міжнародний захист для членів вашої родини. Це може вплинути на те, як розглядатиметься ваша заява.

  4. Інша інформація. У цьому розділі ви можете вказати будь-яку додаткову інформацію, яка може бути корисною для вашої справи.
  5. Підписання заяви. Заява має бути підписана вами. Якщо ви подаєте заяву за допомогою третіх осіб (наприклад, адвокатів), вони також повинні підтвердити вашу заяву та підписати її.

Заповнюйте заяву детально та чесно. Якщо вам складно збагнути деякі моменти, рекомендується скористатися допомогою адвоката.
Обов’язково додавайте всі докази, які можуть підтвердити ваші слова. 
Не приховуйте інформацію про своє перебування в інших країнах або раніше подані заяви на міжнародний захист.

Після подачі заяви, будуть супровідні процеси: 

  • Фотографування іноземця та всіх заявників; 
  • Взяття відбитків пальців (для осіб старших 14 років);
  • Можливе призначення медичного огляду;
  • Обов’язкова співбесіда.

Треба бути свідомим, що часом вище вказані дії можуть тривати навіть цілий день. Працівник Страж Гранічної буде проводити розмову, записуючи відповіді до анкети (приблизно 20 сторінок). З документом буде можливо ознайомитись, у зрозумілій для заявника мові.  

Термін розгляду заяви триває зазвичай до 6 місяців від дати реєстрації, та уставово може бути продовжений до 15 місяців. Орган Стражи Гранічної видасть тимчасове посвідчення особи (tymczasowe zaświadcznie tożsamości cudzoziemca), терміном дії 90 днів, після закінчення терміну дії заявник мусить скласти внесок про видання наступного посвідчення терміном дії 6 місяців до Шефа Уженду до Справ Іноземців. Цей документ не дає прева подорожувати за кордон Польщі. Дані неповнолітніх дітей теж будуть там вписані. Для його отримання заповніть заяву Wniosek_o_wydanie_lub_wymianę_Tymczasowego_Zaświadczenia_Tożsamości_Cudzoziemca

Зверніть увагу! Під час розгляду заяви, заявника можуть помістити під охорону до спеціального осередку, або ж до слідчого ізолятору. При наявності місця проживання, зобов’язати до періодичного чітковизначеного відвідування місця реєстрації для підтвердження свого місцяперебування. Працювати у цей період заборонено, але можна сласти заяву, на отримання дозволу на роботу.

Співбесіда. 

Питання від працівника Страж Гранічної будуть стосуватись даних особових заявника, адреси проживання, останнього місця роботи, освіти, подорожі і т.д. Одна з найважливіших частин – запитання щодо причин, з яких було подано заяву на надання міжнародного захисту. Будьте готові про питання, щодо застосованого тиску/насилля психічного, фізичного, і ін. видів насильства. Особливо, це стосується осіб що ведуть публічну діяльність: політики, журналісти тощо. Важливо записати усі мотиви такого рішення, зазначити докази. А коли будете підписувати формуряр – ретельно перевірити, чи зазначені усі поводи. 

Після подачі заяви, протягом двох днів необхідно прибути до осередку тимчасового перебування, визначеного через функціонаріуша, для реєстрації в системі допомоги медично-соціальної (якщо в цьому є потреба). В разі відмови – необхідно надати адресу актуального місця проживання для підтримки контакту з Ужендом. Важливо, повідомляти вчасно про всі зміни контактні (адреси/телефону), інакше заявник не зможе вчасно отримувати важливу кореспонденцію, в зв’язку з чим справу можуть залишити без розгляду. 

Тимчасовий документ посвідчення особи TZTC

Перебування у Польщі вважається легальним, від моменту подачі заяви про надання міжнародного захисту. Оскільки наявний документ заявника забирають – надають в терміні 3 днів тимчасовий документ посвідчення особи, перший має термін 90 днів, після – необхідно скласти заяву до Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców заяву на видання наступного документу, з терміном дії 6 місяців. І так кожен раз, коли термін дії попереднього добігає кінця або має місце зміна. Дані неповнолітніх вписуються до документу опікуна. 

позитивне рішення про надання статусу міжнародного захисту

Після отримання згоди про надання статусу міжнародного захисту (статус є безтерміновим), для заявника надаються такі самі права, як і для іноземця, котрий має дозвіл на проживання в Польщі: доступ та право на освіту, роботу, соціальний захист, можливість займатись господарською діяльністю, медичне обслуговування і ін.. Більш детально про соціальну допомогу можна прочитати в законі “Про соціальну допомогу” від 12 березня 2004р. Польща надає також моживість проживання та харчування для малозабезпечених родин через заявку до центру соціальної допомоги за місцем проживання. Для інтеграційної допомоги необхідно звернутись до повітового центру допомоги, хоча ми радимо йти на роботу, досить багато фірм пропонують роботу з проживанням, для адаптації цього достатньо. Пам’ятайте, заявлення про неможливість самофінансування та фінансування своєї родини можуть призвести до негативних наслідків. Більше про виплати тут

Документи: після надання міжнародного захисту особа повинна скласти внесок на отримання посвідки на проживання: 

  •  при статусі біженця – на 3 роки;
  • при статусі додаткового захисту – на 2 роки. 

Важливо! Особи зі статусом біженця можуть претендувати на проїзний документ біженця, згідно з Женевською конвенцією (Женевський паспорт, GDP, синій (голубий) паспорт), чого не можуть робити особи зі статусом додаткового захисту. Для продовження терміну дії документів / їх оновлення необхідно звернутись до голови Управління у справах іноземців. Не забувайте також поновлювати особисту інформацію,в разі її зміни. Відзначимо, статус додаткового захисту дає можливість отримати сталий побит у Польщі, при безвиїздному перебуванні на її території 5 років (Безвиїздне перебування рахується згідно Закону “Про в’їзд, перебування та виїзд з Польщі” стаття 47), а статус біженця дозволяє сладати заяву на отримання громадянства вже після 2 років від дати отримання статусу біженця. Пам’ятайте: повернення до країни виїзду призведе до втрати статусу міжнародного захисту. 

Ваші_права_та_обов’язки,_пов’язані_з_міжнародним_захистом_пам’ятка

негативне рішення про надання статусу міжнародного захисту

Після отримання негативного рішення про надання міжнародного захисту заявник та особи, від імені котрих було складено заяву, мусять покинути територію Польщі в термін 30 днів від дня, коли таке рішення набирає чинності. Іноземець може подати прохання про надання допомоги в добровільному поверненні до країни походження або виїзду за територію Польщі. Більш того, може бути видано рішення про заборону заїзду до Польщі чи країн Шенгенської зони на термін не менше 6 місяців. 

Безкоштовна правова допомога: 

Безкоштовною юридичною допомогою можуть скористатись всі заявники, особливо у випадках відмови у наданні міжнародного захисту. Перелік інстанцій, куди можна звернутись знаходиться на урядовому порталі Gov.pl. Така підтримка включає в себе підготовку та подання апеляційної скарги, щодо рішення про надання/відмову міжнародного захисту. Щоб отримати таку допомогу необхідно надати письмове доручення. 

БЕЗКОШТОВНА_ЮРИДИЧНА_ДОПОМОГА_Пам’ятка

Апеляція.

Негативне рішення Голови управління можна оскаржити у Раді у справах іноземців протягом 14-ти денного терміну від моменту отримання рішення. Апеляцію слід подавати до того управління, котре видало відмову. В разі негативного рішення – дається 30 днів на подання апеляції через Адміністративний суд за місцем проживання. 

Чи можна виїхати до іншої країни для подачі заяви про міжнародний захист? – Ні. Така особа буде примусово повернута до Польщі (Postępowanie Dublinskie).

польський проїзний документ

Особи зі статусом міжнародного захисту можуть подавати заяву на отримання польського проїзного документа, та тимчасового польського проїзного документа іноземця. Детальніше про це розписано у законі “Про іноземців” від 12 грудня 2013р. 

Важливо, для громадян україни

Кількість заявок на надання міжнародного захисту у Польщі зросла, враз з початком війни у країні. Стаття 17 другого розділу закону про охорону дозволяє таку процедуру для осіб, котрі на момент початку дії таких обставин перебували у Польщі, і відповідно повернення до країни походження представляє загрозу для такої особи. Та варто зазначити, що згідно статистичних даних, статус міжнародного захисту отримують 1/3 заявників. Чим це можна пояснити? Стаття 18, чітко прописано, якщо є частина країни походження, де не діють причини, з яих іноземець складає заяву, і там можна безпечно проживати, тоді вважається, що така загроза відсутня, і статус тимчасового захисту не буде надано. Під увагу беруться ситуація у тій частині країни, що розглядають та особисті вказані причини заявника. Тобто, фактично, законних підстав для  надання такого статусу для українців немає. Уряд України не накладає заборону на отримання закордонного паспорту та інших документів (офіційної відмови у ДП Документ ще не дали жодному громадянину, з нашого досвіду), існують обмеження, котрі не можуть бути причиною для отримання такого статусу. Щодо осіб, що переїхали з окупованих територій, або безпосередьо евакуойвані з місць ведення бойових дій, то там звісно є більше аргументацій, і часто таким людям немає навіть куди повертатись, нажаль їх домівки зруйновані. Не можна тут не згадати і про спецуставу, яка надає для громадян України статус тимчасового захисту на період бойових дій, ця спецустава продовжує дію документів та легальність перебування/роботи (якщо виконані вимоги), термін дії котрих закінчився в період дії спецустави та така людина знаходилась на території Польщі в момент їх закінчення, що практично виключає необхідність в отриманні статусу міжнародного захисту. 

Підсумуємо: не варто спішити та подавати заявку на міжнародний захист тим особам, котрі мають ще дійсні закордонні паспорти. Як і з громадянами Білорусі, уряд Польщі обіцяє надати можливість вирішення цього питання вже найближчим часом. Варто пам’ятати, статус міжнародного захисту надає вам не тільки права, а й обов’язки, з котрими треба досить уважно ознайомитись. 

 

затримання в процесі подачі та розгляду справи

Як вже говорилось вище, Страж Гранічна залишає за собою право затримати іноземця з певних причин, отож, більш детально про це. 

Якщо заява подається перший раз, а перебування у країні є легальне, з наявними діючими документами, то ймовірність затримання такого іноземця досить мінімальна. Та якщо повстала необхідність: перевірки особи заявника, інформації, яка є обгрунтуванням заяви, підозра про втечу, депортацію і ін. тоді скоріше за все заявник буде затриманий. Зверніть увагу, рішення про депортацію/зобов’язання до виїзду – теж може бути причиною затримання, особливо у випадках повторної подачі заяви, а саме, відмовне рішення означає зобов’язання до виїзду з країни іноземця, і для відтермінування реалізації такого рішення – заявник може подати наступну заяву про надання міжнародного захисту. Якщо ж працівники запідозрять спробу відтермінування такого рішення таким способом – не виключена і примусова депортація. Таке затримання не може тривати довше, ніж 48 годин, обов’язково повинні бути представлені права заявника та оформлений протокол затримання. Після – Страж Гранічна або звільняє з під варти або ж направляє заяву до суду про переміщення такої особи до спецпункту під охороною або ж до центру утримання іноземців. Рішення суду приймається протягом 24 годин. В той період іноземець має право отримати безкоштовно допомогу адвокату. 

Важливою є інформація, про яку досить мало розповідають блогери: можливість подавати нові заяви після відмови є досить обмеженою. Адже вже на другій подачі іноземця затримають та помістять під охорону, і визнати ціль заяви виключно для відтермінування зобов’язання до виїзду з країни. Загальний термін затримання іноземця не може тривати довше, ніж 6 місяців, але тільки у випадку підстави – надання міжнародного захисту, а також, після прийняття судового рішення про затримання – є можливість подати Zażalenie, складене на польській мові. В процесі затримання іноземець може підтримувати контакт через листи, телефон та особисто з своїм представником, адвокатом, або іншими організаціями, що займаються справами біженців. В центрах для іноземців зазвичай є дані таких організацій.

Тепер про звільнення, яке можливе: після надання статусу біженця або додаткової охорони, причини, що призвели до затримання вже не дійсні, зміни у законі, хвороби та/або стан психічний і ін.. Також, звільнення можливе через подання заяви до коменданта стражи гранічної. Якщо у звільненні буде відмовлено, від рішення суду минув місяць, то є право подати Zażalenie протягом 7 днів від дати наданян такої відмови. Важливо: якщо ж відбулось звільнення з під арешту, але справа про надання захисту і далі розглядається, заявник повинен в термін 2 днів з’явитись у вказаному центрі для іноземців. Якщо заявник вважає, що можна було обійтись без затримання, може скласти безкоштовно заяву до суду про odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Додатково, дя надання у справі адвоката – складається внесок o przyznanie prawa pomocy.

Альтернативний тип затримання: вимога в певних проміжках часу зголошення до визначеного органу своєї присутності, застава фінансова. 

 

додаткова інформація

В разі питань прохання звертатись за телефоном: +48 574510611

Інфолінія, щодо міжнародного захисту: +48 47 721 76 75 (в голосовому меню обрати 6) або infolinia@udsc.gov.pl